Immunterápia immunerősítéssel kombinálva

A TIL-terápia azzal kezdődik, hogy az orvos eltávolítja a betegből a daganatot. Ezután a daganatokat laboratóriumba küldik, ahol kigyűjtik belőlük a daganatba beszivárgott immunsejteket, az úgynevezett tumor-infiltráló limfocitákat (TIL). Ezeket a TIL-eket ezután nagy mennyiségben tenyésztik, és visszaforgatják a beteg szervezetébe, hogy azok felkutassák és megtámadják a rákos sejteket.

A Moffitt Rákközpont kutatói úgy találták, hogy a szervezet saját immunrendszerének megcsapolása és a B-sejtek néven ismert immunsejtek egy típusának aktiválása lehet a kulcsa a tumorba beszivárgó limfocita- vagy TIL-terápia hatékonyságának fokozásához. Tanulmányuk eredményeit a Journal for Immuntherapy of Cancer című folyóiratban tették közzé.

Bár az FDA már korábban jóváhagyta a TIL-terápiát melanoma kezelésére, a Moffitt új kutatása azt mutatja, hogy egy egyszerű laboratóriumi módosítással még hatékonyabban működhet. A kulcs a CD40L nevű természetes immunfehérje.

„Felfedeztük, hogyha CD40L-t adunk az immunsejtekhez a laboratóriumban, ezzel drámaian javíthatjuk a rákellenes T-sejtek számát és minőségét, amelyeket képesek vagyunk növeszteni” – mondta Dr. Daniel Abate-Daga, a Moffitt Sejtterápiák Magjának tudományos igazgatója és a tanulmány vezető szerzője. „Ez olyan, mintha egy kapcsolót kapcsolnánk át, amely segít ezeknek a sejteknek erősebbé és egészségesebbé válni.”

A tanulmány szerint a nagyobb kihívást jelentő mintákban a CD40L használata esetén a TIL-kultúrák a minták 67%-ában sikeresen növekedtek, míg nélküle 33%-ban. A megközelítés a gyártási időből akár egy hetet is lefaragott, így a sejtes immunterápia hamarabb eljuttatható a betegekhez. Ráadásul a feljavított sejtek őssejt-szerűek voltak, ami összekapcsolódik a rák elleni hosszabb távú harci képességgel.

A Moffitt jelenleg egy klinikai vizsgálatot vezet, amelynek célja, hogy ezt a megközelítést nem kissejtes tüdőrákban szenvedő betegeken teszteljék. A kutatók azt remélik, hogy a CD40L-lel megerősített TIL-ek a TIL-terápia következő generációs standardjává válnak.

(Forrás: sciencedaily.com)