Új módszer a rák diagnosztizálásának felgyorsítására

A Vilniusi Egyetem (VU) Fizika Karának és Élettudományi Központjának kutatói, a Harvard Egyetem, a Torontói Egyetem, a Nemzeti Rákkutató Intézet és a „Light Conversion” társszerzőivel együtt olyan módszert fejlesztettek ki, amely javíthatja a rák és más betegségek diagnosztikáját is. A Scientific Reports című folyóiratban megjelent új multidiszciplináris tanulmány leírja, hogyan lehet gyorsan és pontosan elemezni a kollagén szerkezetét a szövetekben.
A kollagén egy szerkezeti fehérje, amelynek különféle funkciói vannak a sejtaktivitással kapcsolatban. A kollagén az állatvilág egyik legelterjedtebb fehérjéje, mely fontos szerepet játszik a sejtek közötti tér, extracelluláris mátrix felépítésében, a csontok rugalmasságában, a porcszövet felépítésében. Strukturális fehérje, mely vízben gyakorlatilag oldhatatlan, azonban savakkal és lúgokkal oldható. Fibrilláris térkitöltése van, jellegzetes hullámos lefutással, változó rostátmérővel (2-20 mikrométer). Melegítés, főzés hatására kocsonyás enyvet ereszt, mely igen nagy térfogatú vizet képes megkötni, ezt a tulajdonságát használják fel a gasztronómiában kocsonyakészítésnél. Emberben nagy molekulacsaládot alkot, több típusa ismert: 25 féle kollagénmolekulát különböztetnek meg, melyeket római számokkal jelölnek.[1]
A kutatók szerint a Double Stokes polarimetria módszer a kollagénnek a különböző polarizált lézerfényre adott válaszán alapul. „A polarizációs mérések lehetővé teszik a kollagén molekuláris szerkezetét leíró ultrastrukturális paraméterek meghatározását. Ez lehetővé teszi a kollagén szerkezetében a különböző betegségek során jelentkező változások értékelését. Hasonló módszereket alkalmaztak az emlő- és tüdőrák szöveteinek vizsgálatára, más ráktípusok, valamint más betegségek, például a keratoconus vizsgálatára. A kollagén szerkezetének változásai a betegség progressziójával és tüneteivel függenek össze. Ennek a módszernek a fő előnye a sebessége, amely több százszor gyorsabb, mint más hasonló módszereké. Ez fontos a klinikai környezetben való szélesebb körű alkalmazása szempontjából” – mondja Viktoras Mažeika, a VU Life Science Center PhD hallgatója.
A VU Fizika Karának doktorandusza, Mykolas Mačiulis azt állítja, hogy ez a kutatás a jövőben is releváns lesz. „Az itt végzett munka alapvető, és folytatjuk a kapcsolódó kutatásokat. Ezután alkalmazzuk ezt a módszert rákos minták, valamint más betegségek mintáinak elemzésére „ – teszi hozzá. „Ez a munka jelentősen hozzájárulhat az onkológiai és kórszövettani diagnosztika fejlődéséhez. Reméljük, hogy ez a módszer lehetővé teszi az orvosok számára, hogy hatékonyabban észleljék a finom szöveti változásokat. A kollagén a leggyakoribb fehérje az emberi szervezetben, így szerkezetének vizsgálata pontosabb betegségdiagnosztikát tesz lehetővé” – mondja Prof. Dr. Virginijus Barzda.
A VU Advanced Biomedical Photonics Group biofizikusai nemlineáris mikroszkópos módszereket és eszközöket fejlesztenek, amelyek alkalmazhatók az élettudományi, orvosi, gyógyszerészeti vagy anyagmérnöki kutatásokban. A fizika, a kémia és a biológia modern technológiáit sikeresen alkalmazzák az onkológiában.
(Forrás: healthcare-in-europe.com)