A fő szabályozó gén felfedezése új utakat nyit a petefészekrák kezelésében

A Marylandi Egyetem Orvostudományi Karának (UMSOM), az Indiana Egyetem Orvostudományi Karának és a Johns Hopkins Egyetem Orvostudományi Karának kutatóival közösen végzett kutatás jelentős genetikai markert tárt fel, amely átalakíthatja a terápiás rezisztens petefészekrákban szenvedő betegek kezelési stratégiáit. A kutatás középpontjában a ZNFX1 néven ismert gén áll, amelyet potenciális fő szabályozóként azonosítottak, és amely biomarkerként működhet a terápiák hatékonyabb testreszabásához a jövőbeni klinikai vizsgálatokban. Az eredményeket a Cancer Research folyóiratban (AACR Journals) tették közzé.
A kutatók elemezték a petefészekrákos betegek kiterjedt adatbázisait, és figyelemre méltó összefüggést találtak a ZNFX1 emelkedett szintje és az előrehaladott stádiumú petefészekrákban szenvedő betegek specifikus kezelési módszerekre adott válasza között. Ez a felfedezés azt sugallja, hogy a ZNFX1 előrejelzőként szolgálhat arra vonatkozóan, hogy a betegek mennyire reagálhatnak a különböző terápiákra.
A tanulmány kiemelte, hogy a ZNFX1 magasabb expressziója összefügg a teljes túlélési arány javulásával azoknál a betegeknél, akik részt vettek egy korábban elvégzett harmadik fázisú klinikai vizsgálatban, amelyben a bevacizumab rákgyógyszert kemoterápiával kombinálták. A kutatás azt is feltárta, hogy a rákgyógyszerek két csoportja – a DNS-metiltranszferáz inhibitorok (DNMTi) és a PARP-gátlók – fokozzák a ZNFX1 expresszióját. Ez a növekedés aktiválhatja a daganatot elnyomó gyulladásos választ a rákos sejtekben, jelezve a kezelés lehetséges új útját.
A tanulmányban részt vevő vezető kutatók hangsúlyozták a ZNFX1 fontosságát, mint biomarkert, amely személyre szabottabb kezelési megközelítéseket tehet lehetővé a petefészekrákban szenvedő betegek számára. Ez összhangban van a DNMTi és PARP-gátlók terápiás felhasználásának feltárására irányuló folyamatos erőfeszítésekkel a különböző ráktípusokban.
A ZNFX1 biomarkerként való azonosítása a petefészekrák kezelésében megnyitja az utat a klinikai körülmények közötti további kutatások előtt. Az UMSOM elkötelezett az innovatív terápiák előmozdítása iránt. Célja, hogy a tudományos felfedezéseket jobb betegeredményekké alakítsa. Ez a kutatás megerősíti a rákkezelési válaszokat befolyásoló genetikai tényezők folyamatos feltárásának szükségességét, valamint a személyre szabott orvoslás integrálását az onkológiai gyakorlatokba.