A rák kockázatának csökkentésében a lépések száma fontosabb, mint a mozgás sebessége

Az emberek általában azt gondolják, hogy a testmozgás csak akkor számít, ha nagy intenzitású. Egy új, tanulmány, amelyben több mint 85 000 résztvevő adatait dolgozták fel az Egyesült Királyságban, megállapította, hogy a több mozgás – intenzitástól függetlenül – segíthet csökkenteni a rák kockázatát. A kutatás kimutatta, hogy a gyaloglási sebesség helyett a magasabb napi lépésszám összefügg a rák kockázatának csökkenésével. Bizonyítva, hogy minden apróság számít.

A British Journal of Sports Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány az elsők között vizsgálja az alacsonyabb intenzitású tevékenységekhez kapcsolódó rákkockázat-csökkentést, például a talpon állást, egyes könnyebb feladatok elvégzését és a gyaloglást. Míg a korábbi kutatások fordított kapcsolatot mutattak a fizikai aktivitás és a rák kockázata között, sok korábbi tanulmány önbevallásos adatokra, például felmérésekre támaszkodott, amelyek nem biztos, hogy teljesen pontosak voltak az intenzitás mérésekor. Ráadásul a korábbi kutatások elsősorban a nagyobb intenzitású testmozgásra összpontosítottak.

A tudósok elemezték azoknak a résztvevőknek az adatait, akik egy hétig csuklós gyorsulásmérőt viseltek (hasonlóan a fitnesz-mérőkhöz). Ezek az eszközök rögzítették a teljes napi mozgást, az aktivitás intenzitását és a lépésszámot. A kutatók ezután megvizsgálták, hogy ezek a tényezők hogyan korrelálnak 13 rákos megbetegedéssel, beleértve az emlő- és vastagbélrákot is, amelyeket korábban a fizikai aktivitás szintjéhez kapcsoltak.

Az 5,8 éves követési időszak alatt a legmagasabb napi fizikai aktivitással rendelkezőknél 26%-kal alacsonyabb volt a rák kockázata, mint a legkevésbé aktívaknál. Az összes résztvevő közül 2633 felnőttnél diagnosztizálták a vizsgált 13 rákos megbetegedés valamelyikét.

Az eredmények azt sugallják, hogy az ülőmunkát könnyű vagy mérsékelt-erőteljes testmozgással helyettesítő mozgás alacsonyabb valószínűséggel jár együtt a rák kialakulásának esélyével. Ezek az összefüggések még a demográfiai változók, az életmódbeli döntések, a BMI és a már meglévő egészségi állapotok figyelembevétele után is erősek maradtak.

A tanulmány kiemeli a napi mozgás fontosságát a rák kockázatának csökkentésében, és rámutat, hogy minden fizikai aktivitás számít – nem csak az intenzív testmozgás. Ez azt jelenti, hogy még az olyan könnyű tevékenységek, mint a házimunka, az ügyintézés vagy egyszerűen csak a nap folyamán végzett több mozgás is jelentős egészségügyi előnyökkel járhat.

Az egyik legfontosabb tanulság, hogy a napi összes lépésszám többet számít, mint a gyaloglási sebesség. A kutatás megállapította, hogy a napi lépések számának növelése a gyaloglási sebességtől függetlenül alacsonyabb rákkockázattal járt együtt. Tehát, bár a gyors gyaloglás előnyös, a lépésszám egyszerű növelése – legyen az 5000 helyett 7000 – még mindig jelentős változást jelenthet az egészségünk szempontjából.

(Forrás: msn.com)