Egy kombinált immunterápia visszaszorítja az áttétes gyomor-bélrendszeri rákot

A daganatba beszivárgó limfociták (TIL) terápiájának új formája, a személyre szabott rákellenes immunterápia egy formája, drámaian javította a kezelés hatékonyságát az áttétes gyomor-bélrendszeri rákos betegeknél, a National Institutes of Health (NIH) kutatói által vezetett klinikai vizsgálat eredményei szerint. A Nature Medicine című szaklapban közzétett eredmények reményt adnak arra, hogy ez a terápia számos szilárd daganat kezelésére alkalmazható lesz.
A terápia ezen formája a daganatban található immunsejtek (TIL-ek) azonosítását és kiválasztását jelenti, amelyek kifejezetten felismerik és megtámadják a beteg daganatsejtjeit. Ezután a tudósok ezeket a TIL-eket laboratóriumban nagy mennyiségben növesztik, mielőtt végül beadnák a betegnek.A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek, akiknek különböző gyomor-bélrendszeri daganataik voltak, az immunrendszer ellenőrzőpont-gátló pembrolizumabot (Keytruda) is kaptak, hogy tovább fokozzák immunválaszukat.
Az eredmény az volt, hogy a szelektált TIL-ekkel és pembrolizumabbal kezelt betegek közel 24%-ánál jelentősen csökkent a daganat mérete, szemben a pembrolizumab nélkül szelektált TIL-eket kapott betegek 7,7%-ával. A daganatellenes aktivitás szempontjából nem szelektált TIL-ekkel kezelt betegeknél a tumor nem zsugorodott. „Most látjuk a TIL-ekkel végzett sejtterápia első kiterjesztését a gyakori szolid rákos megbetegedésekre” – mondta Dr. Steven A. Rosenberg, a NIH Nemzeti Rákintézetének vizsgálatvezetője. „Látunk egy kis repedést a rák szilárd falán a sejtalapú immunterápia alkalmazásával a gyakori szolid rákok esetében, és úgy gondoljuk, hogy van módunk arra, hogy ezt a repedést tovább tágítsuk.”
A klinikai vizsgálatban 91 olyan beteg vett részt, akiknek áttétes gyomor-bélrendszeri rákja volt – beleértve a nyelőcső-, gyomor-, hasnyálmirigy-, vastagbél- és végbélrákot -, és amelyek állapota a négy korábbi kezelés ellenére is rosszabbodott.
A vizsgálat kísérleti fázisában 18 beteget kezeltek olyan TIL-ekkel, amelyeket nem szelektáltak daganatellenes aktivitás szempontjából, és nem volt sikeres válasz (a legalább 30%-os tumorzsugorodás számít sikeres válasznak). A második fázisban 39 beteget kezeltek szelektált TIL-terápiával, és három betegnél (7,7%) volt sikeres válasz.
A harmadik fázisban 34 beteg közvetlenül a szelektált TIL-terápia előtt pembrolizumabot kapott, hogy megakadályozza, hogy az újonnan behozott immunsejteket a beteg saját immunrendszere inaktiválja. Ebben a csoportban volt a legjobb a reakció: 34 betegből nyolcnál (23,5%) volt sikeres válasz. Mind a 91 beteg kapott standard kemoterápiát és nagy dózisú interleukin-2-t is a TIL-terápia előtt.
A vizsgálat második és harmadik fázisában sikeres válaszreakciót tapasztaltak a gyomor-bélrendszeri rákok több típusában, beleértve a vastagbél, a végbél, a hasnyálmirigy és az epevezeték rákját. A válaszok nyolc hónap és több mint 5,8 év közöttiek voltak abban a csoportban, amelyik csak szelektált TIL-terápiát kapott, és négy hónap és 3,5 év közöttiek abban a csoportban, amelyik szelektált TIL-terápiát és pembrolizumabot kapott. Súlyos mellékhatások a szelektált TIL-lal kezelt betegek 30%-ánál fordultak elő.
A kutatók most olyan módszereket fejlesztenek ki, amelyekkel azonosítani lehet a daganaton belül több, specifikus fehérjét, úgynevezett neoantigént felismerő TIL-eket, hogy növelni lehessen a pembrolizumabbal végzett szelektált TIL-terápiára reagáló betegek számát.