Egy új kezelés megakadályozhatja az agyrák kiújulását

Az UT Health San Antonio az UT Southwestern Medical Center és a Mayo Clinic tudósai ígéretes módszert találtak arra, hogy megakadályozzák a glioblasztóma (az agyrák leghalálosabb típusa) visszatérését a sugárkezelés után. Egy kísérleti gyógyszert használtak – úgynevezett szenolitikumot (az elöregedett sejtek eltávolítására szolgáló vegyület) – a sugárzás után megmaradt rákos sejtek elpusztítására, ami potenciálisan nagyobb esélyt ad a betegeknek a hosszú távú túlélésre. A glioblasztóma ugyanis arról ismert, hogy gyorsan visszanő, és a kezelés után gyakran még agresszívebbé válik.
A sugarazás jelenleg a kezelés legjobb módja, de a kutatók felfedezték, hogy nem kívánt mellékhatása lehet: öregedő sejteket hoz létre: sérült sejteket, amelyek még élnek, de már nem képesek osztódni. Ezek az öregedő sejtek aztán olyan anyagokat szabadítanak fel, amelyek elősegíthetik a közelben megmaradt rákos sejtek újbóli növekedését, ami a daganat kiújulásához vezethet.
A Dr. Sandeep Burma és Dr. Bipasha Mukherjee által vezetett csoport azt kutatta, hogyan távolíthatják el a sugárkezelés után létrejövő öregedő sejteket. Már létező gyógyszereket, szenolitikumokat használtak – olyan gyógyszereket, amelyek elpusztítják ezeket az öreg sejteket anélkül, hogy károsítanák az egészségeseket. Az EMBO Molecular Medicine szaklapban közzétett tanulmányukban beszámolnak arról, hogyan tesztelték a Birinapant nevű szenolitikus gyógyszert glioblasztómában szenvedő egereken.
Felfedezték, hogy az öregedő glioblasztóma sejtek túlélése a cIAP2 nevű fehérjétől függ. A Birinapant blokkolja ezt a fehérjét, lehetővé téve az öregedő sejtek elpusztulását. Bár a gyógyszer önmagában nem működött jól, sugárkezelés után viszont hatásosnak bizonyult. Az egérmodellekben ez a két csapás-módszer – először a sugárzás, majd a szenolitikus – lelassította, vagy teljesen meg is akadályozta a rák visszatérését.
Dr. Burma elmagyarázta, hogy a sugárzás kétélű kard lehet. Elpusztítja ugyan a rákos sejtek túlnyomó részét, de hosszú távú problémákat is okozhat azáltal, hogy létrehozza azokat a sejteket, amelyek lehetővé teszik a rák visszatérését. Az új kezelési stratégia ezt a káros maradványok felszámolásával orvosolja. Ezek az egérkísérletekben elért eredmények biztatóak, és a csapat reméli, hogy ez a megközelítés az emberek glioblasztómájának jobb kezeléséhez vezet.