A májbetegségek kockázati tényezők a vastagbélrák kialakulásában

Egy új japán tanulmány megállapította, hogy a vastagbélrák (CRC) kockázata a steatotikus májbetegség (SLD) különböző típusai között változó, és a legnagyobb kockázatot az alkohollal összefüggő májbetegség (ALD) hordozza. A Clinical Gastroenterology and Hepatology című folyóiratban közzétett eredmények hangsúlyozzák a célzott rákszűrés szükségességét a magas kockázatú betegeknél.
Mind az alkoholos, mind a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) ismert kockázati tényezői a vastagbélráknak, amely a rákkal kapcsolatos halálesetek egyik vezető oka. A NAFLD-t nemrégiben átsorolták a tágabb értelemben vett steatotikus májbetegség (SLD) kifejezésbe, amely az alkoholfogyasztás alapján különböző alcsoportokat foglal magában:
Metabolikus diszfunkcióval összefüggő SLD (MASLD) – Korábban NAFLD-nek nevezték, ez a forma az elhízáshoz és az anyagcserezavarokhoz kapcsolódik. MASLD fokozott alkoholfogyasztással (MetALD) – A betegeknek anyagcsere-problémáik vannak, de egy bizonyos küszöb felett is fogyasztanak alkoholt. Alkohollal összefüggő májbetegség (ALD) – Májbetegség, amelyet elsősorban az erős alkoholfogyasztás okoz. Bár a tudósok régóta tudják, hogy az alkohol és az elhízás növeli a CRC kockázatát, nem volt világos, hogy a különböző SLD alcsoportoknak vajon a kockázati szintje is különböző-e
A kérdés megválaszolására Dr. Takefumi Kimura a japán Shinshu Egyetem Orvostudományi Karáról, Dr. Nobuharu Tamakival és Dr. Shun-Ichi Wakabayashival együtt országos lakossági alapú kutatást végzett. Tanulmányukban 6,38 millió személy adatait elemezték, hogy összehasonlítsa a CRC kockázatát az SLD-s betegek és a májbetegségben nem szenvedők között. Az eredmények azt mutatták, hogy a betegek 0,19%-ánál alakult ki CRC 4,5 év alatt.
A kockázat azonban szignifikánsan eltért az SLD alcsoportok között: Az ALD-betegeknél volt a legnagyobb a kockázat – 1,73-szor nagyobb, mint a májbetegségben nem szenvedőknél. A MetALD-s betegeknél 1,36-szor nagyobb volt a kockázat. A MASLD-s betegeknél 1,28-szor nagyobb volt a kockázat.
A kutatók úgy vélik, hogy különböző mechanizmusok magyarázhatják, hogy bizonyos májbetegség-csoportok miért szembesülnek nagyobb vastagbélrák kockázattal: Az alkohol szerepe a CRC-ben – Az erős alkoholfogyasztás károsíthatja a DNS-t, oxidatív stresszt okozhat, és mérgező melléktermékeket termelhet, ami rákos változásokhoz vezethet a vastagbélben. Anyagcsere-diszfunkció és gyulladás – A MASLD/NAFLD szorosan kapcsolódik az elhízáshoz, az inzulinrezisztenciához és a krónikus gyulladáshoz, amelyek mindegyike köztudottan hozzájárul a rák kialakulásához.
Dr. Kimura hangsúlyozza, hogy a korai felismerés kulcsfontosságú a betegek prognózisának javításához. Kijelenti: „Az SLD-ben szenvedő betegek azonosítása és szűrése, akiknél nagyobb a vastagbélrák kialakulásának kockázata, lehetővé teszi a korai felismerést és javíthatja a betegek esélyeit.” A tanulmány rávilágít a magas kockázatú csoportokra, különösen az ALD és MetALD betegekre összpontosító továbbfejlesztett CRC-szűrőprogramok szükségességére. A jövőben az orvosoknak előnyben kell részesíteniük a májbetegségben szenvedő betegek rendszeres CRC-szűrését, különösen az ALD és a MetALD csoportokban. A célzott szűrőprogramok az esetek korai felismerésének növelésével segíthetnek csökkenteni a CRC-vel kapcsolatos haláleseteket és javíthatják az általános betegellátást.