A telomerek aktív szerepe a sejtek rák elleni védekezésében

A telomerek a kromoszómák végén található DNS-szekvenciákból és fehérjékből álló struktúrák. A kromoszóma végét úgy fedik le és védik, mint a cipőfűző végét. Szinte minden állatban, a legegyszerűbbektől a legösszetettebbekig, a telomerek szükségesek a sejtosztódáshoz. Ausztrál kutatók egy meglepő mechanizmust azonosítottak, amely ezekre a telomerekre összpontosít, amik segíthetnek a sejteknek a rák elleni védekezésben.

Az életkor előrehaladtával ezek a struktúrák természetes módon lerövidülnek, jelezve az öregedő sejteknek, hogy hagyják abba az osztódást – ez kulcsfontosságú védelem a rák ellen – derül ki a sydney-i székhelyű Gyermekorvosi Kutatóintézet (CMRI) Genome Integrity Unit tanulmányából. Tony Cesare és csapata a Kiotói Egyetemen dolgozó munkatársaikkal együttműködve megértette a telomerek aktív szerepét a rák elkerülésében.

A Nature folyóiratban megjelent tanulmány feltárta, hogy a telomerek nem pusztán passzívan rövidülnek az életkor előrehaladtával. Aktívan reagálnak a stresszre azáltal, hogy beindítják a sejtek öregedési folyamatait, hogy megakadályozzák a rák kialakulását. A sejtciklus leállításának vagy a programozott sejthalálnak a kiváltásával a telomerek segítenek eltávolítani a kromoszóma-károsodással rendelkező sejteket, mielőtt azok ellenőrizetlenül osztódni kezdenének.

A felfedezés telomerbiológia szempontjából betöltött jelentőségén túl Cesare úgy véli, hogy ez az áttörés új utakat nyithat meg a rák kezelésében – a telomerek megcélzása a rákos sejtek sejthalálának kiváltására ígéretes terápiás stratégiát kínálhat.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 5-ből 1 embernél alakul ki rák élete során, körülbelül 9-ből 1 férfi és 12-ből 1 nő hal meg a betegségben.

(Forrás: ndtv.com)