Azonosítottak egy RNS-molekulát, mint a gyomorrák lehetséges kiváltó okát

A Case Western Reserve Egyetem kutatói olyan molekulákat fedeztek fel, amelyek potenciálisan befolyásolhatják a gyomorrák kialakulását – a betegség egyik leghalálosabb formáját a világon. Előfordulását tekintve, a rákos megbetegedéseken belül a férfiaknál a második, nőknél a negyedik leggyakrabban kialakuló daganatfajta. Főleg az 55-75 éves korosztályt érinti, évente pedig csak Magyarországon körülbelül 2500 halálesetért felelős. Nehéz korai stádiumban diagnosztizálni, és ha a betegség már kiterjedt, a kezelések gyakran kudarcot vallanak.
A Case Western Reserve University School of Medicine Digestive Health Research Institute docense , Kishore Guda által vezetett kutatócsoport szerint a ribonukleinsav (RNS) molekulák egy speciális osztálya – az úgynevezett hosszú intergenikus nem kódoló RNS-ek (lincRNS) – új célpontot jelenthet a betegség megelőzésére és kezelésére. Az RNS fő feladata a DNS-ből származó genetikai információ fehérjékké alakítása. A nem kódoló RNS-molekulák azonban nem hordoznak olyan genetikai információt, amely később fehérjékké alakulna át.
„Felfedeztük, hogy egy bizonyos lincRNS, a lincPRKD aktiválódik mind a gyomor-, mind a nyelőcsőrákban” – mondta Guda. „A lincPRKD gyomorrákban betöltött szerepének megértésével reméljük, hogy új módszereket fedezhetünk fel e kihívást jelentő betegség megelőzésére és kezelésére.” A tanulmányt a Gastro Hep Advances című folyóiratban tették közzé.
A következő cél az, hogy meghatározzák, milyen gyakran aktiválódik ez a lincRNS-molekula ezekben a rákokban. Azt is remélik, hogy a meglévő gyomor- és nyelőcsőrák-szövetek felhasználásával azonosítani tudják, hogy ezek az RNS-molekulák gyakoribbak-e valamelyik daganatos alcsoportban – és tesztelik, hogy felhasználhatók-e a rák korai felismerésére.
Idén nyártól kezdve a kutatók azt is tervezik, hogy a betegektől nemrégiben begyűjtött rákos biopsziaszöveteket immunhiányos egérmodellekben növesztik, és tesztelik, hogy a molekulák blokkolásával megállítható-e a rosszindulatú daganatok kialakulása.
„Mivel a nyelőcső- és gyomorrákos betegeknél gyakran megfigyelhető a kemoterápiával, immunterápiával és/vagy sugárkezeléssel szembeni rezisztencia” – mondta Guda – „azt is tesztelni fogjuk, hogy a terápiás rezisztencia összefügg-e ezen RNS-molekulák aktiválásával”.