Egy maláriagyógyszer rákellenes gyógyszerrel kombinálva hatékony a leukémia ellen.

Két jól ismert hatóanyag együttes alkalmazása eredményes lehet a leukémiás sejtek ellen és korlátozhatja azok terjedését. Ez a Karl Landsteiner Egészségtudományi Egyetem (KL Krems) által végzett kutatás eredménye, amelyet nemrégiben tettek közzé a Cancer Letters folyóiratban. A kísérletek során a kutatók felfedezték, hogy egy bevált maláriaellenes gyógyszer egy bevált rákellenes gyógyszerrel kombinálva befolyásolja egy specifikus transzkripciós faktor aktivitását, és így gátolja a leukémiás sejtek szaporodását és terjedését. A kombináció nemcsak a leukémiás sejteket ölte meg, hanem jelentősen csökkentette a csontvelőbe való beszivárgásukat is.

Az akut mieloid leukémia (AML) a vérrák agresszív formája, amelyben az éretlen fehérvérsejtek szaporodnak a csontvelőben, és megzavarják a normális vérsejtképződést. A STAT3 fehérje gyakran túlműködik ezekben a sejtekben. Az aktivitás gátlására tett kísérletek – eddig – nem voltak túl sikeresek. A Prof. Dr. Dagmar Stoiber-Sakaguchi, a KL Krems Farmakológiai Osztályának vezetője által vezetett kutatócsoport most új stratégiát vizsgált.

A STAT3 két izoformában létezik: STAT3α és STAT3β. Míg a α forma elősegíti a rákos sejtek terjeszkedését, a β forma gátló hatású. Prof. Stoiber-Sakaguchi korábbi munkája kimutatta, hogy az alacsony STAT3β/STAT3α aránya rosszabb prognózissal jár az AML-es betegeknél. „Ezért kerestük a módját, hogy ezt az arányt olyan módon változtassuk meg, amely terápiás előnyökkel jár” – magyarázza Stoiber-Sakaguchi professzor. „És sikerült.”

A vizsgálat a maláriaellenes Atovakon – amely már korábban is mutatott rákellenes tulajdonságokat -, és a Selinexor rákellenes gyógyszer kombinációjára összpontosított. „Sikerült kimutatnunk, hogy ez a kombináció kísérleti körülmények között megváltoztatja a STAT3 izoformák arányát a β-forma javára” – magyarázza Stefanie Weiss, a tanulmány első szerzője, a Bécsi Orvosi Egyetem doktorandusza. „Ezenkívül az AML-sejtek elpusztultak, és jelenlétük a csontvelőben jelentősen csökkent”.

A csapat megfigyelte a CD62L fehérje megnövekedett termelését is. A CD62L egy adhéziós molekula az AML-sejtek felszínén, amelynek expresszióját a STAT3β szabályozza. „Gyanítjuk, hogy a CD62L adhéziós molekula fokozott expressziója késlelteti a leukémiás sejtek terjedését, és így, amint azt állatkísérletek mutatják, jelentősen meghosszabbítja a túlélést” – magyarázza Stoiber-Sakaguchi professzor.

A STAT3 gátlásának korábbi megközelítései azért nem érték el a kívánt hatást, mert nem vették figyelembe, hogy a STAT3 két változatban létezik – ugyanaz a gén kódolja, de másképp íródik át. A KL Krems csapata most azt javasolja, hogy összpontosítsanak a STAT3β és a STAT3α arányára.

(Forrás: pharmiweb.com)