Az új módon táplált T-sejtek tartós rákvédelmet kínálnak
A Pittsburgh-i Egyetem kutatói új módszert fejlesztettek ki a T-sejtek laboratóriumi tenyésztésére, amely lehetővé teszi számukra, hogy hosszabb ideig éljenek és hatékonyabban pusztítsák a rákos sejteket (melanoma) az egereken végzett kísérletben, mint a hagyományos növekedési közegben tenyésztettek. A Cell Metabolism-ben közzétett tanulmány szerint ez jelentősen javíthatja a rákos immunterápiák hatékonyságát.
A limfociták a csontvelőben termelődő fehérvérsejtek. Két legfontosabb típusuk a B-sejtek és a T-sejtek. Mindkettő fontos szerepet játszik a baktériumok és vírusok felismerésében és elpusztításában. A T-limfociták a csontvelőből a csecsemőmirigybe vándorolnak, és ott érnek meg, innen a T betű a nevükben (csecsemőmirigy = thymus). A T-sejtek három csoportba sorolhatóak:
a helper T-sejtek segítenek más sejteknek a fertőző organizmusok elpusztításában
a szupresszor T-sejtek más limfocitákat akadályozzák az egészséges szövetek elpusztításában
a killer T-sejtek pedig felismerik és elpusztítják az abnormális vagy fertőzött sejteket
Az immunrendszer fertőzések és a rák ellen küzdő katonáit, a T-sejteket használó terápia gyakori formái közé tartoznak a kiméra antigénreceptoros T-sejtek (CAR-T), amelyek olyan T-sejtek, amelyeket úgy módosítottak, hogy pontosabban célozzák a rákot, és a tumor infiltráló limfocita (TIL) terápia, amely a természetben előforduló T-sejteket használ, amelyek képesek a daganat ellen harcolni.
A hagyományos T-sejt-tenyésztő módszer szerinti táptalajok nagyon magas glükóztartalmúak, így a laboratóriumban tenyésztett T-sejtek függővé válnak ettől a cukortól. Amikor újra beadják őket egy betegnek, nehezen tudnak más energiaforrást fogyasztani, és az átültetett sejtek többsége gyorsan elpusztul. Ezért a kutatócsoport egy diklóracetát (DCA) nevű vegyülettel egészítette ki a T-sejtek növelésére használt tipikus táptalajt annak érdekében, hogy hosszabb élettartamú T-sejteket növesszenek. A DCA megváltoztatja a T-sejtek anyagcseréjét, így azok kevésbé függenek a glükóztól, és jobban képesek más, a véráramban gyakrabban előforduló energiaforrásokat felhasználni.
Amikor egerekbe infundálták[1], a DCA-val növesztett T-sejtek sokkal tovább éltek, mint a hagyományos táptalajon növesztett sejtek. Közel egy évvel később a keringő gyilkos T-sejtek több mint 5%-a az átültetett sejtekből származott. Ehhez képest azokban az egerekben, amelyek DCA-t nem tartalmazó táptalajon tenyésztett T-sejteket kaptak, a kutatók még néhány héttel később is alig tudták kimutatni ezeket a sejteket.
A melanomás állatokban a DCA-ban tenyésztett T-sejtekkel végzett kezelés jobb tumorkontrollt és túlélést eredményezett, mint a hagyományosan tenyésztett sejtekkel végzett kezelés. Emellett tartós védelmet is nyújtottak: a DCA-ban tenyésztett T-sejteket kapott állatok egy második, melanomasejtekkel való megbetegedést is leküzdöttek.
„Ha a laboratóriumban megfelelően tápláljuk T-sejtes katonáinkat, meggyőzzük őket, hogy a megfelelő táplálékot fogyasszák. Így jobban felkészülnek arra, hogy reagáljanak a test jelzéseire, és sokkal tovább élnek. Lehet, hogy örökké őrködni tudunk egy ilyen katonával. Ahogy a bárányhimlő elleni oltás beadása után egy életre védetté válunk – soha többé nem kapjuk el a bárányhimlőt. Ez a végső célja a rák elleni sejtterápiáknak.”
[1] Az infundálás egy olyan folyamat, amely során folyadékot vagy gyógyszert lassan és fokozatosan adagolnak a beteg szervezetébe. Infúzió adása.