A NUS Medicine tanulmánya új vastagbélrák-kezelési lehetőségeket fedezett fel

A colorectal cancer (CRC) a vastagbélben vagy a végbélben kezdődő rák. Általában abnormális növekedéssel indul, amelyeket polipoknak neveznek, amik a vastagbél vagy a végbél belsejében alakulnak ki. Idővel ezeknek a polipoknak egy része rákossá válhat, ha kezeletlen marad. A CRC a harmadik leggyakoribb rák világszerte, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentései szerint az összes rákos eset mintegy 10% -át teszi ki. Az olyan kérdések, mint a rák kiújulása és a gyógyszerrezisztencia kialakulása jelentős kihívást jelentenek a CRC kezelésében, rávilágítva az új terápiás módszerek szükségességére.

A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS Medicine) Yong Loo Lin Orvostudományi Karának kutatói a Nature Communications-ben megjelent tanulmányukban feltárták, hogy a DUSP6 nevű molekula fontos szerepet játszik a CRC növekedésében. A DUSP6 egy foszfatáznak nevezett fehérjetípus, amely úgy működik, mint egy kikapcsolási mechanizmus a sejteken belüli specifikus jelátviteli útvonalakhoz. Fő feladata az ERK1/2 MAPK útvonal szabályozása, amely fontos a sejtek növekedéséhez, túléléséhez és javításához. Normál körülmények között a DUSP6 deaktiválja az ERK1/2-t, megakadályozva a túlzott sejtnövekedést vagy jelátvitelt. Egyes rákokban, például tüdő- és bőrrákban a DUSP6 tumorszuppresszorként működik, segítve a rák növekedésének megállítását. Más rákokban, például a CRC-ben azonban a DUSP6 ellentétes hatást fejt ki, és elősegíti a tumor növekedését.

A vizsgálatban tesztelt magasabb DUSP6-tal rendelkező CRC-sejtek körülbelül 40% -kal nagyobb mértékben szaporodnak, mint az alacsonyabb DUSP6 szinttel rendelkezők. CRC-ben szenvedő betegeknél az emelkedett DUSP6-szint rosszabb prognózissal és csökkent túléléssel jár az alacsonyabb DUSP6-szintű betegekhez képest.

A tanulmány megállapította, hogy a DUSP6 a CRC-ben védi a rákos sejteket azáltal, hogy gátolja azt a folyamatot, amely általában elpusztítja a Notch1 nevű kulcsfontosságú növekedési fehérjét – egy olyan fehérjét, amely sejtkommunikátorként működik, segítve a sejteket annak eldöntésében, hogy mit tegyenek, például növekedjenek, osztódjanak vagy meghatározott szerepeket vállaljanak. Ez része a Notch jelátviteli útvonalnak, amely kulcsfontosságú a korai fejlődés és az egészséges szövetek fenntartása során.

A Notch1 akkor válik aktívvá, amikor kölcsönhatásba lép a szomszédos sejtek specifikus fehérjéivel. Ha a Notch1 túlműködik vagy stabilizálódik, ellenőrizetlen sejtnövekedést okozhat, és hozzájárulhat a rák kialakulásához. A CRC-ben az aktív Notch1 magas szintje rosszabb prognózist jelent, mivel elősegíti a tumor növekedését és segíti a rákos sejtek hosszabb túlélését. A Notch1 aktivitásának kordában tartásához foszforilálni kell (megsemmisítésre kijelölni), és a sejt „újrahasznosító rendszerével” le kell bontani. Ha ez az egyensúly felborul, a Notch1 túl sokáig aktív maradhat, és elősegítheti a rák növekedését.

A DUSP6 úgy működik, mint a Notch1 védője / vezérlője, megakadályozza annak lebontását, és lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig aktív maradjon, mint kellene. Ez fokozott tumorsejt-növekedéshez, a rákos sejtek gyorsabb terjedéséhez és kisebb túlélési esélyekhez vezet a CRC-ben szenvedő betegeknél. A CRC új terápiájának lehetőségét a DUSP6 blokkolásával lehetne elérni. Laboratóriumi modellekben a kutatók képesek voltak jelentősen lelassítani a tumor növekedését a fehérje blokkolásával.

A csapat folytatja a  kutatásait a CRC patogenezisének további megértése érdekében, valamint DUSP6 célzott terápiák kifejlesztése a rák kezelésére, a betegek egészségügyi eredményeinek javítása érdekében.

(Forrás: nature.com ; eurekalert.org)