Új rákkezelési módszereket vezetnek be itthon
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) országos szinten kiemelkedő szerepet tölt be az innovatív orvosi módszerek alkalmazásában, különösen a daganatos betegségek kezelésében – számol be az MTI az intézmény közleményére hivatkozva. Az az intervenciós onkológia – az intervenciós radiológia egyik specializált ága –, viszonylag fiatal tudományág, amely új távlatokat nyit a daganatos betegségek kezelésében.
Ezek a minimálisan invazív eljárások képalkotó diagnosztikai eszközök, például ultrahang, CT és MRI segítségével végzett beavatkozásokat jelentenek. Noha ezek a módszerek a tengerentúlon már elterjedtek, Magyarországon még nem használják széles körben.
Az elektrokemoterápiás eljárást Szegeden már évek óta alkalmazzák, ez az elektromos impulzusok segítségével nyújt célzottabb és hatékonyabb terápiát a betegeknek.
Lázár György, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar dékánja szerint az intervenciós radiológiai eljárások aránya az onkológiai kezelések között világszerte nő. Szegeden is az intervenciós onkológia fejlesztésére és széles körű alkalmazására törekszenek, hiszen ez a módszer képezi a jövő egyik meghatározó pillérét a daganatos betegek kezelésében. Ezért különösen fontos, hogy a módszer megjelenjen a szegedi orvosképzésben is.
A professzor felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon nagyon kevés az olyan szakember, aki magas színvonalon űzi ezt a módszert. Szegeden egyre több és több betegnél alkalmazzák az eljárást, a cél az, hogy az SZTE országos központtá váljon az innovatív intervenciós onkológiai kezelések terén.
Ezt a fejlődést nagyban segíti a Szegedi Tudományegyetemen végzett professzor, Kis Béla, aki jelenleg a floridai Tampában található Moffitt Rákközpont speciális intervenciós radiológiai részlegének vezetője. A szegedi egyetemhez való kötődése révén felajánlotta alma materének szakmai tapasztalatait és támogatását a szegedi orvosok továbbképzésében, valamint a telemedicina keretében való konzultációkban. Mindez hozzájárulhat a szegedi orvosi központ országos és nemzetközi elismertségének növeléséhez.
Oláh Judit, az SZTE Onkoterápiás Klinikájának vezetője kifejtette: az onkológiai kezelések ma már nemcsak a túlélés meghosszabbítására és a tünetmentességre fókuszálnak, hanem a betegek életminőségének javítására is. Rávilágított, hogy a betegek számára sokszor az életminőség, a függetlenség és az önellátás képessége fontosabb, mint az élettartam puszta meghosszabbítása.
A jövőben ezért még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a betegek és hozzátartozóik bevonására a kezelési döntésekbe, figyelembe véve az egyéni célokat és kockázatokat. Céljuk, hogy a kezelések ne csak hatékonyak, de kíméletesek is legyenek, így a betegek kevesebb mellékhatással, jobb életminőségben élhessék meg a betegséggel töltött időt.