Az AI nagy segítség a mellrák felismerésében
Az emlőrák korai felismerése életeket menthet. A németországi Lübecki Egyetem kutatóinak legújabb tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia értékes eszköz lehet a mellrák korai felismerésében.
A vizsgálatot 119 radiológus végezte, és 460 000 nő vett részt a szűrővizsgálatokon. A résztvevők 50 és 69 év közöttiek voltak, és 2021 és 2023 között vettek részt mammográfiás szűréseken. A radiológusok önként választhatták meg, hogy kívánnak-e mesterséges intelligenciát használni. Így szűrések mintegy felénél használtak mesterséges intelligenciát, míg a többinél a standard módszerekre támaszkodtak.
A vizsgálat célja az volt, hogy kiderüljön, vajon a mesterséges intelligencia segíthet-e a radiológusoknak abban, hogy több rákos megbetegedést találjanak meg felesleges visszahívások nélkül. A rákfelismerés során a visszahívás akkor történik, amikor a mammográfiás leletek további képalkotást igényelnek vagy összehasonlítást a korábbi mammográfiákkal.
A mesterséges intelligenciát alkalmazó radiológusok 1000 szűrésből 6,7 százalékos rákfelismerési arányt értek el, ami 17,6 százalékos javulást jelent a hagyományos leolvasáshoz képest. A mesterséges intelligencia segített a nagyobb mértékű felismerésben, a kevesebb téves riasztásban és a pontosság javulásában.
A tanulmány szerzői szerint a mesterséges intelligencia a radiológusokat segíti, nem pedig helyettesíti, gyorsabbá, pontosabbá és a betegek számára kevésbé megterhelővé teheti az emlőrákszűrést.