A CT-vizsgálatok növelik a rákos megbetegedések kockázatát

A CT-vizsgálatok a modern orvoslás elengedhetetlen részét képezik. Minden kórházban és számos klinikán megtalálható. Az orvosok gyors és részletes betekintést nyerhetnek általa a test belsejébe. A rákos megbetegedésektől kezdve a stroke és a belső sérülések feltárásán át a diagnosztizálásban is segít. Egy új tanulmány azonban azt sugallja, hogy a technológiától való egyre nagyobb függőségünknek rejtett ára is lehet.
A JAMA Internal Medicine című szaklapban közzétett tanulmány arra figyelmeztet, hogy csak az Egyesült Államokban 2023-ban elvégzett CT-vizsgálatok végül több mint 100 000 plusz rákos esethez vezethetnek. A kutatók szerint a CT-vizsgálatok az évente diagnosztizált új rákos megbetegedések mintegy 5%-áért lehetnek felelősek, ha a vizsgálatok jelenlegi üteme folytatódik.
Ez a szám aggodalomra ad okot. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy az USA-ban végzett CT-vizsgálatok száma alig több mint egy évtized alatt 30%-kal ugrott meg. A becslések szerint 2023-ban 93 millió CT-vizsgálatot végeztek 62 millió emberen. (Magyarországon 2020-ban 1,7 millió CT-vizsgálatot végeztek állami tulajdonban lévő berendezésekkel.)
Egyetlen vizsgálat kockázata alacsony – de nem nulla. És minél fiatalabb a beteg, annál nagyobb a kockázat. A gyermekek és a tinédzserek különösen veszélyeztetettek, mivel szervezetük még fejlődésben van, és az ionizáló sugárzás okozta károsodás csak sok évvel később jelentkezhet.
Mindezek mellett a CT-vizsgálatok több mint 90%-át felnőtteken végzik, így ez az a csoport, amely a legnagyobb általános hatással szembesül. A CT-expozícióval összefüggésbe hozható leggyakoribb rákos megbetegedések a tüdő, a vastagbél, a húgyhólyag és a leukémia. A nők esetében a mellrák is jelentős aggodalomra ad okot.
2009-ben egy hasonló elemzés körülbelül 29 000 jövőbeli, CT-vizsgálatokkal összefüggő rákos megbetegedést jelzett előre. Az új szám ennek több mint háromszorosa – nem csak a több vizsgálat miatt, hanem azért is, mert az újabb kutatások lehetővé teszik az egyes szerveket érő sugárterhelés részletesebb elemzését.
A tanulmány egy összehasonlítást is tesz: ha minden marad a régiben, a CT-vel összefüggő rákos megbetegedések száma megegyezhet az alkohol vagy a túlsúly okozta rákos megbetegedések számával – két jól ismert kockázati tényezővel.
Nem minden vizsgálat jár ugyanolyan mértékű kockázattal. Felnőtteknél a has és a medence vizsgálatai járulnak hozzá leginkább a későbbi rákos megbetegedésekhez. Gyermekeknél a fej CT-je jelenti a legnagyobb aggodalmat- különösen az egy év alatti csecsemők esetében.
Mindezek ellenére az orvosok hangsúlyozzák, hogy a CT-vizsgálatok gyakran életmentőek, és sok esetben továbbra is nélkülözhetetlenek. Segítenek a betegségek korai felismerésében, irányítják a kezelést, és vészhelyzetekben létfontosságúak. A kihívás annak biztosítása, hogy csak akkor használják őket, amikor valóban szükség van rájuk.
Az újabb technológiák segíthetnek a kockázat csökkentésében. A fotonszámláló CT-berendezések például kisebb sugárdózist bocsátanak ki, az MRI-vizsgálatok pedig egyáltalán nem használnak sugárzást. A kutatók szerint a diagnosztikai ellenőrző listák jobb használata is segíthetne az orvosoknak eldönteni, hogy mikor van szükség CT-vizsgálatra, és mikor elég egy biztonságosabb alternatíva, például MRI vagy ultrahang.
Érdemes megjegyezni, hogy ez a tanulmány nem bizonyítja, hogy a CT-vizsgálatok rákot okoznak az egyes embereknél. A becslések „kockázati modelleken” alapulnak – nem közvetlen bizonyítékokon. Valójában az American College of Radiology rámutat, hogy eddig egyetlen tanulmány sem hozta még összefüggésbe a CT-vizsgálatokat közvetlenül a rákos megbetegedésekkel az embereknél, még többszöri vizsgálat után sem.
Az elképzelés, hogy a sugárzás rákot okozhat, nem új. Tudományosan megalapozott. És mivel rengeteg vizsgálatot végeznek, még a kis kockázatok is összeadódhatnak. Vagyis a CT-vizsgálatok életeket mentenek, de nem kockázatmentesek. Ahogy az orvosi technológia fejlődik, úgy kell fejlődnie annak is, ahogyan használjuk. A felesleges vizsgálatok számának csökkentésével, a biztonságosabb alternatívák alkalmazásával, ahol csak lehetséges, és a sugárzás dózisának a lehető legalacsonyabb szinten tartásával biztosíthatjuk, hogy a CT-vizsgálatok továbbra is többet segítsenek, mint amennyit ártanak.