Stressz okozta viselkedésváltozások új idegrendszeri alapjait fedezték fel magyar kutatók
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat KOKI Lendület Thalamus Kutatócsoport kutatóinak egy rágcsálóstresszmodellel elért eredményeik, melyeket a PLOS Biology című szakfolyóiratban publikáltak, forradalmasíthatják a stressz okozta viselkedésváltozások gyógyítását.
A kutatók egy kísérletben felfedeztek egy stresszhelyzet után kialakuló, tartós idegi aktivitásfokozódást, amely napokon át fennmaradt. A kísérletben részt vevő egerek számára a stresszt egy róka szaga jelentette, aminek 10 percig voltak kitéve. A kutatók a stresszt követően az állatoknál fokozott idegsejt-aktivitást figyeltek meg.
A fokozott aktivitást a talamusz egy különleges szerveződésű középső magcsoportjában, a paraventrikuláris magban (PVT) írták le. A PVT egy olyan „kapcsolóközpont”, ahol a stresszt és éberséget kódoló agyterületek jelei találkoznak, mielőtt továbbítódnának a viselkedést szabályozó agykéregbe.
A kutatók ezután egy órán keresztül szelektíven gátolták a PVT-sejteket, és azt tapasztalták, hogy ebben az esetben nem alakult ki a PVT tartós aktivitás-fokozódása. Ezzel együtt elmaradtak a stressz által kiváltott, napokon át fennmaradó viselkedésbeli változások is. Érdekes módon a rövid, mindössze egyórás PVT-gátlás jelentős mértékben akkor is hatékony maradt, ha csak öt nappal a stresszes esemény után alkalmazták. Ez az eredmény megnöveli annak az időablaknak a hosszát, amin belül egy ezen eredményekre alapozott potenciális kezelés hatékony lehet.
A kutatás eredményei egy új agyi mechanizmusra mutatnak rá, ami a stressz okozta viselkedési változásokért felelős. Ez a mechanizmus új terápiás lehetőségeket nyithat a stresszhez kapcsolódó problémák kezelésében.