Magyar feltalálók gépe forradalmasíthatja a gyógyszerfejlesztést, évek helyett hetek alatt végezhető el egy fontos teszt
Forradalmasíthatja az orvosi kutatásokat, de a gyógyszerfejlesztések számára is igen hasznos lehet az a készülék, amit két magyar szakember, Sásvári Csaba és Székely Gábor fejlesztett ki. A Rhythmic Cell Stamper for the neXt generation (RCSX) nevű készülék egy sejtingerlő berendezés, aminek köszönhetően évek helyett hetekre lehet redukálni egy-egy kísérlet elvégzését.
A mechanikai stimuláció sejtekre, szövetekre gyakorolt hatásainak molekuláris szintű megismerése elengedhetetlen feltétele annak, hogy a szakemberek új gyógymódokat, vagy újfajta gyógyszereket fejlesszenek ki. Erre ugyan eddig is volt lehetőség, a jelenlegi technológiáknak azonban van egy igen komoly hátránya: nem ismételhetők meg ugyanolyan feltételek között a kísérletek. Emiatt az eredmény is kétségbe vonható, azt ugyanis a sikertelenség esetén szinte lehetetlen megmondani, hogy a nem megfelelő körülmények okolhatók-e ezért, vagy az, hogy a fejlesztési irány eleve rossz.
Itt jöhet képbe a magyar szakemberek gépe, az RCSX. Székely Gábor szerint az eszköz elkészítésénél az egyik legfőbb szempont az volt, hogy az általa végzett mechanikai stimuláció eredményeit bárhol, bármikor meg lehessen ismételni.